• 1402/07/10
  • - تعداد بازدید: 126
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

چشم انداز

چشم انداز بخش پایگاه‌های اطلاعات علمی

چشم‌انداز بخش پایگاه‌های اطلاعات علمی در کتابخانه مرکزی دانشگاهی معمولاً به عنوان یک تصویر آینده و اهداف بلندمدت برای توسعه و ارتقاء خدمات اطلاعاتی تدوین می‌شود. برخی از این موارد به شرح ذیل می‌باشند.

 توسعه منابع علمی: یکی از اهداف اصلی بخش پایگاه‌های اطلاعات علمی در آینده، توسعه منابع علمی و اطلاعاتی است. این توسعه شامل افزایش تعداد پایگاه‌های داده و منابع علمی، تغییر و بهبود محتوا، و افزایش دسترسی به منابع جدید می‌شود.

دسترسی به منابع چندرسانه‌ای: چشم‌انداز بخش پایگاه‌های اطلاعات علمی شامل دسترسی به منابع چندرسانه‌ای می‌شود. این منابع شامل مقالات، کتب، ویدئوها، تصاویر، و سایر منابع چندرسانه‌ای خواهد بود که به کاربران امکان دسترسی به اطلاعات به شکل جامع‌تر و متنوع‌تر را می‌دهد.

آموزش و آگاهی‌رسانی: بخش پایگاه‌های اطلاعات علمی در چشم‌انداز خود توسعه خدمات آموزشی و آگاهی‌رسانی به کاربران را در نظر دارد. این آموزش‌ها شامل چگونگی استفاده از منابع، ترفیع مهارت‌های اطلاعاتی، و ارتقاء توانایی‌های تحقیقی خواهد بود.

اشتراک‌گذاری و همکاری: چشم‌انداز این بخش به اشتراک‌گذاری منابع و همکاری با دانشگاه‌ها و مؤسسات دیگر نیز تأکید دارد. این اشتراک‌گذاری منجر به توسعه منابع مشترک و افزایش دسترسی به منابع گسترده‌تر می‌شود.

خط ­مشی مجموعه­ سازی:

1- در خصوص پایان­ نا­مه ­ها برطبق قانون دانشگاه علوم پزشکی فسا، هر دانشجوی دورۀ دکترای عمومی یا تحصیلات تکمیلی در زمان تسویه حساب با دانشگاه موظف است یک نسخه از نگارش نهایی پایان ­نامۀ خود را در قالب سی دی به واحد پایان­ نامه­ های کتابخانۀ مرکزی تحویل دهد.

2- کتاب­های الکترونیک عموماً با درخواست اعضای هیئت علمی و یا دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت تجمیعی و سالانه از نمایشگاه کتاب تهران خریداری شده و یا برحسب مورد در زمان درخواست تهیه می­گردد.

3- پایگاه ­های اطلاعاتی اشتراکی داخلی و خارجی از طریق وزارت متبوع به صورت اشتراکات متمرکز تأمین شده

خط ­مشی دسترسی:

1- کلیۀ افراد در جامعۀ دانشگاهی علوم پزشکی فسا شامل اعضای هیئت علمی، دانشجویان، کارشناسان و کارمندان در محیط داشگاه می­توانند از کلیۀ امکانات کتابخانۀ دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی فسا استفاده نمایند.

2- کلیۀ افراد در جامعۀ دانشگاهی علوم پزشکی فسا شامل اعضای هیئت علمی، دانشجویان، کارشناسان و کارمندان در خارج از دانشگاه می­توانند از طریق VPN دانشگاه از کلیۀ امکانات کتابخانۀ دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی فسا استفاده نمایند.

3- عضویت در پایگاه­ هایی که امکان رجیستری (ثبت نام) دارند که پس از آن می­توان با دریافت نام کاربری و گذرواژه بدون نیاز به VPN در خارج از دانشگاه به آن­ها وارد شده و از منابع آن­ها بهره برد.

 

4- دسترسی به دیگر منابع دیجیتال دانشگاه از جمله کتاب­های دیجیتال، اطلس­ های دیجیتال، پایان­نامه ­ها و مواردی از این دست به جهت رعایت حقوق مؤلفین فقط با حضور در محل کتابخانه و درخواست از کتابدار واحد مربوطه امکان­پذیر است. همچنین شایان ذکر است که دسترسی به مجموعۀ دیجیتال پایان ­نامه­ های دانشگاه جهت خوانش در محل کتابخانۀ مرکزی به صورت کامل و نیز پرینت یا کپی بخش­های محدودی از پایان ­نامه مانند چکیده و فهرست منابع وجود دارد. توجه شود که امکان پرینت کامل و یا کپی لوح فشردۀ پایان­نامه برای مراجعه کنندگان میسر نمی­باشد.

تعهدات:

          کتابخانۀ دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی فسا خود را متعهد به رعایت موارد ذیل در خصوص منابع دیجیتال دارای حق مؤلف می­داند:

1- رعایت کردن و احترام گذاشتن به حق کپی رایت در دسترسی به محتوای اطلاعات

2- مدیریت اطلاعات مربوط به حقوق نشر و تألیف و تعیین سطوح دسترسی برای کاربران داخل و خارج از پردیس دانشگاه علوم پزشکی فسا

3- استفادۀ منصفانه از منابع دارای حق مؤلف

عبارت خود را درج و جهت جستجو کلید

تغییر اندازه فونت:

تغییر فاصله بین کلمات:

تغییر فاصله بین خطوط:

تغییر نوع موس: